Vienas pieturas aģentūru sniegtie pakalpojumi vēl nav zināmi

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks Arnis Daugulis sarunā ar aģentūru LETA atklāja, ka kopumā ir uzrunātas astoņas valsts iestādes, kas varētu piedalīties pilotprojektā un tiek identificēti konkrēti pakalpojumi, kurus tās varētu sniegt no nākamā gada, kad sāks īstenot pilotprojektu, piedāvāt iedzīvotājiem.
Pagaidām ir uzrunātas šādas aģentūras - Uzņēmumu reģistrs, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Nodarbinātības valsts aģentūra, Valsts ieņēmumu dienests, Lauku atbalsta dienests, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Valsts zemes dienests un Valsts vides dienests. "Ir noslēdzies pirmais sarunu raunds, tagad identificējam pakalpojumus, kurus iestādes varētu izlikt pilotprojektēšanai, un tad sanāksim kopā, lai diskutētu, kāda varētu būt šī pilotprojekta koncepcija," klāstīja Daugulis.
Nākamais solis ir noskaidrot, kuras pašvaldības būtu gatavas līdzdarboties pilotprojekta ieviešanā. Patlaban ir skaidrs, ka piekritusi ir Rīga, kas dalīsies pieredzē par vienas pieturas aģentūras izveidošanu, jo Rīgā jau darbojas pašvaldības klientu apkalpošanas centrs. Koncepcijas autori ir apzinājuši pilsētas katrā no lielajiem valsts reģioniem, kurās varētu izvietot vienas pieturas aģentūras, taču šīs pilsētas vēl nav uzrunātas. Kopumā tādas ir piecas. "Mums būtu jāpaskatās, kā tas iet kopā ar valsts iestāžu pašreizējiem klientu apkalpošanas centriem un viņu ģeogrāfiju, līdz ar to tas ar vēl nav pabeigts," atzina VARAM eksperts.
Jautāts, ko nozīmēs šis vienas pieturas aģentūras princips, Daugulis skaidroja, ka vienas pieturas aģentūras principu par līdz galam ieviestu varēs uzskatīt tad, kad iedzīvotājs, aizejot uz šo klientu apkalpošanas centru, varēs pieteikt savu problēmu, jautājumu, saņemt konsultāciju un ideālā gadījumā - tajā pašā apmeklējuma reizē saņemt arī atbildi.
Lai varētu nodrošināt labu servisu šajos klientu apkalpošanas centros, svarīga būs arī darbinieku kompetence un informācijas tehnoloģijas. Proti, darbiniekiem ir jābūt apmācītiem, ir jābūt ļoti labi aprakstītiem pakalpojumiem, jābūt skaidri definētām darbībām, kas jāveic klientu apkalpošanas personālam. Tāpat ir jābūt pieejamām informācijas sistēmām, lai darbinieki varētu ātri orientēties un iegūt vajadzīgo informāciju, lai konsultētu klientus, uzskaitīja Daugulis.
Lai no nākamā gada varētu sākt īstenot pilotprojektu, šogad ir jāveic sagatavošanās darbi. Vispirms ir jāidentificē pakalpojumi, kurus sniegs pilotprojekta laikā, ir jāvienojas par klientu apkalpošanas centru atrašanās vietām. Kad būs identificēti pakalpojumi, tie ir jāizanalizē un jāpārstrukturizē tā, lai tie ir piemēroti vienas pieturas aģentūras darbības principiem. Tāpat ir jāpielāgo valsts iestāžu informācijas sistēmas tam, lai tās var izmantot klientu apkalpošanas centros. "Bet ar tādu norunu, ka mēs nevaram cerēt gada laikā izdarīt kaut ko lielu ar informācijas sistēmām. Minimālā programma ir, lai pilotprojekta laikā būtu nodrošināta piekļuve attiecīgo iestāžu izveidotajām informācijas sistēmām, ar kurām tās jau tagad strādā," viņš sacīja. Tāpat šogad ir paredzēts apmācīt klientu apkalpošanas centru darbiniekus.
"Tagad kopā ar ieinteresētajām iestādēm un pašvaldībām liksim galvas kopā un slīpēsim un precizēsim, līdz pilotprojekts iegūs taustāmu formu," noteica Daugulis.
Valdībā pilotprojekta koncepciju darba grupa cer iesniegt līdz šā gada 1.jūnijam.
Valdība otrdien, 14.februārī, atbalstīja VARAM izstrādāto koncepciju par vienota klientu apkalpošanas tīkla ieviešanu Latvijā, kas paredz, ka no nākamā gada tiek īstenots vienas pieturas aģentūras pilotprojekts, bet no 2016.gada vienots klientu apkalpošanas tīkls darbojas visā Latvijā.
Koncepcijas projekts paredz, ka visā valsts teritorijā darbosies vienots valsts klientu apkalpošanas centru tīkls, kas nodrošinās informēšanu par visiem individuālajiem pakalpojumiem, visu pakalpojumu pieprasīšanu, kā arī pakalpojumu rezultātu piegādi klātienē. Šis tīkls var būt veidots, apvienojot valsts iestāžu reģionālo filiāļu un klientu apkalpošanas centru resursus vienotā tīklā, tostarp izmantojot arī vienotus informāciju komunikāciju tehnoloģiju risinājumus. Paralēli paredzēts arī pakāpeniski slēgt valsts tiešās pārvaldes klientu klātienes apkalpošanas centrus.
VARAM izstrādātā koncepcija paredz vairākus risinājumu blokus - vienotas normatīvās un metodiskās bāzes izstrādi, vienotas pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības kārtības izstrādi, pakalpojumu elektronizāciju un optimizāciju. Paredzēts, ka dokumentāros pierādījumus un izziņas aizstās ar informācijas ieguvi elektroniskajā vidē, kā arī izveidos vienotu klātienes klientu apkalpošanas tīklu.