Banner 980x90

VAAD atgādina par pareizu mēslošanas līdzekļu lietošanu

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Tuvojoties lauksaimniecības darbu sezonai, Valsts augu aizsardzības dienests atgādina ka lauksaimniekiem visā Latvijas teritorijā jāievēro īpaši augu mēslošanas līdzekļu lietošanas noteikumi.

Kā liecina informācija VAAD mājaslapā, līdz 15.martam izliegts izkliedēt minerālmēslus, kā arī organisko mēslojumu digestātu uz augsnes, kas ir sasalusi, pārmitra vai klāta ar sniegu.

Palienēs un plūdu apdraudētajās teritorijās mēslošanas līdzekļus drīkst izkliedēt tikai pēc iespējamo plūdu sezonas beigām, bet minerālmēslus šajās teritorijās drīkst izmantot tikai kultūraugu veģetācijas laikā.

Mēslošanas līdzekļus nedrīkst izkliedēt vietās, kur tas aizliegts saskaņā ar normatīvajiem aktiem par aizsargjoslām un īpaši aizsargājamām dabas teritorijām.

Lauku mēslošanai izmantojot pakaišu kūtsmēslus un digestātu, tie augsnē jāiestrādā 24 stundu laikā, bet šķidrie kūtsmēsli un virca - 12 stundu laikā.

Ja saimniecībā ir lauksaimniecības dzīvnieki, ir jāseko, lai ar kūtsmēsliem un digestātu saražotais slāpekļa daudzums nepārsniedz 170 kilogramus uz vienu lauksaimniecībā izmantojamās zemes hektāru gadā. Ja šis rādītājs tiek pārsniegts, vajadzīga dokumentācija, kas pierāda, kur ir izlietots kūtsmēslu pārpalikums, piemēram, tas pārdots citai saimniecībai.

Lietojot mēslošanai digestātu, iestrādātā slāpekļa daudzumu aprēķina atbilstoši analīžu rezultātiem, kurus izsniegusi mēslošanas līdzekļu jomā akreditēta laboratorija.

Apsaimniekojot zemi 20 hektāru un lielākā platībā, kā arī audzējot dārzeņus, augļu kokus vai ogulājus trīs hektāru un lielākā platībā, ir jābūt lauku vēsturei, kuru glabā vismaz trīs gadus.

Ja saimniecībā lieto mēslošanas līdzekļus līdz kultūraugu sēšanai vai stādīšanai, jāsagatavo katra lauka mēslošanas plāns, bet ilggadīgiem kultūraugiem - līdz veģetācijas atjaunošanai.

Veidojot mēslošanas plānu, jāizmanto informācija par augsnes agroķīmiskajiem rādītājiem. Lai tos noskaidrotu, vismaz reizi piecos gados ir jāveic augšņu agroķīmiskā izpēte vai jāizmanto citi augšņu analīžu dati.

Informācija no mēslošanas plāniem ir jāapkopo mēslošanas plānu kopsavilkumā, kas līdz katra gada 15.maijam jāiesniedz VAAD. Visērtāk to izdarīt, izmantojot Lauku atbalsta dienesta elektronisko pakalpojumu sistēmu (EPS).

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)