Banner 980x90

Par nelicencētu datorprogrammu lietošanu uzņēmumos pērn kompensācijās pieteikti 322 541 eiro

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

2015.gadā par nelicencētu datorprogrammu izmantošanu ierosināti 27 kriminālprocesi, bet par mazākiem pārkāpumiem sastādīti administratīvo pārkāpumu protokoli, kopējam pieteikto kompensāciju apmēram sasniedzot 322 541 eiro, aģentūru LETA informē datorprogrammu ražotāju tiesību aizstāvju organizācijas BSA pārstāvji.

Kā vēsta apvienības pārstāvji, 23 gadījumos panākts izlīgums, bet kopējā kompensācijās izmaksātā summa sasniegusi 85 500 eiro. Papildus kompensāciju maksai pārkāpēji ir legalizējuši savas datorprogrammas.

Ar nelicencētu datorprogrammu izmantošanu saistās finansiālie, juridiskie, biznesa darbības un drošības riski. Gadījumā, ja, veicot datorprogrammu pārbaudi, Ekonomikas policijai rodas aizdomas par pretlikumīgi iegūtas programmatūras izmantošanu, uzņēmumam līdz tālākai apstākļu noskaidrošanai var tikt konfiscēti datoru cietie diski, kas ievērojami apgrūtinās kompānijas darbību šajā laikā.

Par mazākiem pārkāpumiem uzņēmumiem var piemērot administratīvos sodus, savukārt smagāku pārkāpumu gadījumos tiek uzsākti kriminālprocesi. Persona, kas datorā prettiesiski instalējusi nelicencētu datorprogrammu, var tikt saukta pie kriminālatbildības, bet apsūdzības var tikt izvirzītas arī uzņēmuma vadībai, kas atbild par uzņēmuma datoros esošo programmatūru.

BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša skaidro, ka Latvijā par autortiesību pārkāpumiem, tostarp datorprogrammu nelicencētu lietošanu, ir paredzēta gan administratīvā, gan kriminālā atbildība. "Ja autortiesību pārkāpums ir salīdzinoši neliels un nodarītais kaitējums nepārsniedz 1800 eiro, tad tiek sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, un persona tiek sodīta ar naudas sodu - fiziskajām personām līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām līdz 7000 eiro, konfiscējot nelegālo datorprogrammu datoru cietos diskus."

"Ja nodarītais kaitējums ir smagāks, iestājas kriminālatbildība, un šādā gadījumā sods var būt brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods," turpina Veikša. "Ja autortiesību pārkāpumu veikusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, tad brīvības atņemšana var būt pat līdz četriem gadiem."

"Savukārt, ja autortiesību pārkāpums pārsniedz 18 000 eiro apmēru, tad draud brīvības atņemšana uz laiku līdz sešiem gadiem, kā arī var tikt piemērots aizliegums nodarboties ar uzņēmējdarbību un noteikta policijas kontrole,' piebilda Veikša.

BSA ir Vašingtonā bāzēta apvienība, kas darbojas vairāk nekā 60 pasaules valstīs. BSA veicina licencētu programmu izmantošanu un aizstāv tādu tehnoloģiju attīstības politiku, kas veicina inovācijas un virza digitālās ekonomikas izaugsmi.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)