Nolūkā identificēt politiski nozīmīgas personas bankas sāks klientu izvaicāšanu
Ja bankas rīcībā būs skaidra informācija, ka klients apzināti sniedzis nepatiesas atbildes uz jautājumiem, tad banka varēs pārtraukt attiecības ar klientu. Ja klients neatbildēs uz jautājumiem un neaizpildīs anketu, tad banka varēs izvērtēt, vai saglabāt darījuma attiecības ar klientu, paskaidroja Bičevskis.
Bankas lēš, ka Latvijā varētu būt ap 200 000 politiski nozīmīgu personu, to ģimenes locekļu un ar politiski nozīmīgām personām cieši saistītu personu. No tām politiski nozīmīgas personas var būt ap 10 000-15 000 cilvēku.
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Atbilstības kontroles departamenta Normatīvā nodrošinājuma daļas vadītājs Kristaps Markovskis vērsa uzmanību, ka bankām nav obligāti jāizvaicā pilnīgi visi klienti, piemēram, ja kāds klients izmanto tikai kādu ļoti vienkāršu bankas pakalpojumu un nav saskatāmi koruptīvi riski, tad banka var arī šim klientam neuzdot jautājumus.
"Swedbank" Klientu servisa pārvaldes vadītājs Vadims Frolovs atzina, ka "tantei Bauskā", kuras ienākumus veido tikai pensija un kura no bankas pakalpojumiem izmanto tikai maksājumu karti, jautājumi tiks uzdoti pašā pēdējā brīdī, ja vispār tiks uzdoti.
Frolovs informēja, ka banka ir pārstrādājusi klientu anketu, lai tā būtu vienkāršāk saprotama. Anketa klientiem izvietota internetbankā. Vasarā būs jauna internetbanka skārienjūtīgiem ekrāniem, un tad būs arī pieejama jauna anketa.
"Swedbank" ir izveidojusi arī atsevišķu zvanu līniju, kur klienti varēs saņemt palīdzību, ja tiem radīsies jautājumi, aizpildot šo anketu. Banka aicina klientus anketas aizpildīt jau tagad.
Tomēr "Swedbank" izmanto risku bāzētu pieeju un prioritāri uzrunās arī konkrētus klientus, kuri kā politiski nozīmīgas personas atlasīti, izmantojot publisku avotu datus.
"SEB bankas" Darbības atbilstības pārvaldes vadītāja Dace Rušiņa informēja, ka banka savu klientu anketu paplašinās vasaras sākumā. Internetbankā anketa klientiem būs pieejama līdz ar jaunas IT sistēmas ieviešanu bankā, kas notiks gada beigās vai nākamā gada sākumā.
Rušiņa atzina, ka augs klientu loks, kuriem bankai būs jānodrošina stingrāka uzraudzība, bet praktiski klientiem būtiskas izmaiņas ikdienas sadarbībā ar banku nebūs, jo jau tagad, sākot sadarbību, banka lūdz klientu aizpildīt anketu par finansēm, darbības profilu, kā arī šāda anketēšana tiek veikta ar noteiktu regularitāti. Politiski nozīmīgām personām anketēšana notiek biežāk, bet tas neizslēdz, ka arī jebkuram citam klientam, ņemot vērā viņa darījumus bankā, banka var lūgt aizpildīt anketu.
Bičevskis vērsa uzmanību, ka banku pienākums ir garantēt visu savu klientu personas, kontu, noguldījumu un darījumu noslēpumu. Tomēr dati var tikt nodoti atbildīgajām institūcijām Kredītiestāžu likuma 63.pantā noteiktajos gadījumos, piemēram, izmeklēšanas gadījumos. Informācija tiek sniegta iestādēm tikai tad, ja tiek konstatēti aizdomīgi klienta darījumi, uzsvēra banku pārstāvji.
Kā ziņots, Saeima februāra sākumā grozīja Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu, nosakot bankām pienākumu padziļināti pārbaudīt Latvijā politiski nozīmīgu personu un ar tām saistīto personu finanses. Līdz 1.martam par politiski nozīmīgu personu uzskatīja cilvēku, kas citā valstī ieņem nozīmīgu valsts amatu, piemēram, valsts vadītājs, parlamenta deputāts, ministrs, augstākās tiesas tiesnesis, kā arī ģimenes locekļus un ar viņu saistītās personas. Taču kopš 1.marta politiski nozīmīgu personu statuss tiek attiecināts arī uz Latvijas valsts augstākajām amatpersonām, viņu ģimenes locekļiem un cieši saistītām personām. Bankām dots laiks līdz decembra sākumam, lai jaunās likuma prasības attiecinātu uz pašreizējiem klientiem. Attiecībā uz jaunajiem klientiem prasības jāievieš no jūnija.
Markovskis žurnālistiem skaidroja, ka minēto pārmaiņu galvenais mērķis ir cīņa pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, pamatā runa ir par tiem līdzekļiem, kas iegūti, izmantojot koruptīvo varu. Komisija sekos līdzi, vai bankas ievieš šīs likuma prasības.
Amatpersona aicināja ar izpratni izturēties pret jautājumiem, ko bankas uzdos klientiem. Tā nav banku ziņkārība vai vēlme uzzināt par klientu pēc iespējas vairāk, bet gan iespēja nodrošināt, ka persona neizmanto finanšu iestādi koruptīviem mērķiem, paskaidroja Markovskis.
Viņš vērsa uzmanību, ka anketēšana nav vienīgais veids, kā bankas iegūst informāciju par klientiem. Tiek veikta arī transakciju un sadarbības partneru analīze.
Politiski nozīmīgas personas statuss tiek piemērots, kamēr persona ieņem konkrēto amatu. Statusu var pārskatīt 12 mēnešus pēc tam, kad klients nozīmīgo amatu atstājis, izvērtējot, vai, neskatoties uz amata atstāšanu, joprojām netiek radīts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas risks.
Uz sarakstu