Latvijas Bankas ekonomists: Pērn apstrādes rūpniecība būs augusi aptuveni par 4%
Apstrādes rūpniecības novembra dati rāda, ka 2015.gadā nozares saražotās produkcijas apjoms, visticamāk, būs audzis par aptuveni 4%, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs.
Tas ir nedaudz zemāk par iepriekš prognozēto, ko ietekmēja galvenokārt "KVV Liepājas metalurga" vājāks veikums, nekā cerēts, skaidro Kasjanovs.
"Vērtējot pašlaik pieejamo informāciju (par diviem no trim mēnešiem), izskatās, ka 2015.gada ceturtā ceturkšņa nozares sniegums būs pavājš. Tas varētu liecināt par nedaudz zemāku, nekā pēdējā laikā ierasts, iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu 2015.gada ceturtajā ceturksnī," prognozē Kasjanovs.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms 2015.gada novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājās vien par 0,7% (izņemot sezonalitātes radīto ietekmi). Savukārt salīdzinājumā ar 2014.gada novembri saražotās produkcijas apjoms ir audzis par 3,8%.
"Situācija nozarē joprojām bija ļoti dažāda. Ja gada sākumā, pēc "KVV Liepājas metalurga" darbības sākšanas, likās, ka nozare gadu pabeigs ar trekniem plusiem, tad, pieaugot problēmām metalurģijas nozarē, šīs cerības izplēnēja," norāda Kasjanovs.
Savukārt pārtikas rūpniecībā saražotās produkcijas apjoms 2015.gada 11 mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2014.gadā sarucis par 5,3%. Sniegums ir bijis vājāks, nekā ierasts, bet, protams, jāņem vērā ģeopolitiskais fons un sankciju radītā ietekme (galvenokārt tas attiecas uz zivrūpniecību), skaidro Latvijas Bankas ekonomists.
Ar mērenām problēmām turpina saskarties būvmateriālu nozare (kritums par 8,7%), kuras saražotās produkcijas apjoms saruka visa 2015.gada garumā. Arī apģērbu ražošanas nozarē (kritums par 16,8%) turpinās pakāpeniska lejupslīde, tikmēr tekstilizstrādājumu ražotājiem ir izdevies pārvarēt nelielo ražošanas apjomu panīkumu gada sākumā - gada otrā puse jau ir ievērojami labāka, lai gan kopumā 11 mēnešos ir kritums par 6%.
Labi rezultāti joprojām vērojami arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (pieaugums par 39,6%), kā arī mēbeļu ražošanā (pieaugums par 14,1%). Gada nobeigums ir labs arī apstrādes rūpniecības lielākajai nozarei - kokrūpniecībai (pieaugums par 6,3%), kas pēdējo gadu laikā pastāvīgi kāpina saražotās produkcijas apjomus.
"Jāizceļ elektroenerģijas un gāzes apgādes nozare. Ja gada sākumā likās, ka nozarē jau atkal būs ievērojami izlaides mīnusi, tad vasaras beigas un rudens ir izrādījies ārkārtīgi labs periods. To nosaka būtiski palielinātā elektroenerģijas izstrāde koģenerācijā - to veicināja salīdzinoši zemās dabasgāzes cenas un sarežģītā situācija elektroenerģijas tirgū Latvijas un Lietuvas tirdzniecības apgabalos," sacīja Kasjanovs.
Rudens mēnešos jaunus rekordus, kā nu jau pēdējo gadu laikā pierasts, uzrādīja kokrūpniecība, skaidro Kasjanovs, piebilstot, ka nozarē veiktās investīcijas jaunu iekārtu iegādē un tehnoloģisko procesu modernizēšanā ir darījušas savu. Tāpat ir atrasti jauni noieta tirgi, paplašināts produkcijas klāsts un, kas būtiski, pakāpeniski notiek pāreja uz produktiem ar augstāku pievienoto vērtību.
"Nelielas bažas gan raisa apstāklis, ka jau kuro gadu pēc kārtas apstrādes rūpniecības izaugsmi "velk" tieši kokrūpniecība. Tas skaidri redzams, vērtējot kokrūpniecības īpatsvaru apstrādes rūpniecībā. Ja 2008.gadā kokrūpniecība apstrādes rūpniecības kopējā izlaidē veidoja ap 20%, tad 2015.gadā jau 27-28%," raksta Kasjanovs.
Tas nozīmē, ka Latvijas apstrādes rūpniecība ir lielā mērā pakļauta riskiem, kas saistīti ar kokrūpniecību (cenu šoki, jaunas sankcijas u.c. riski), skaidro ekonomists. "Ja pieskaitām klāt vēl pārtikas rūpniecību (kura pēdējā laikā gan zaudē savu īpatsvaru sankciju dēļ), tad abas nozares kopā veido aptuveni 47% no apstrādes rūpniecības kopējās izlaides. Lai arī laika gaitā atsevišķas apstrādes rūpniecības nozares uzrāda periodus ar labiem rezultātiem, tomēr ilgtermiņā tieši kokrūpniecība un pārtikas rūpniecība ir spējušas noturēt savu nozīmi," piebilst Kasjanovs.
Kā ziņots, pagājušā gada novembrī salīdzinājumā ar oktobri rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,2%, bet, salīdzinot ar 2014.gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 4,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Tai skaitā apstrādes rūpniecībā kāpums par 0,7% un elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 1,1%, bet samazinājums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 7,8%.
Salīdzinot ar 2014.gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 4,3%, tai skaitā apstrādes rūpniecībā par 3,8% un elektroenerģijas un gāzes apgādē par 7,6%, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija samazinājums par 8,5%.
Uz sarakstu