Par pilsētu

Apes novads

Apes novads

Apes novads atrodas Latvijas ziemeļaustrumos Igaunijas pierobežā. Novada administratīvais centrs ir Apes pilsēta. Novadā ietilpst Apes, Gaujienas, Trapenes un Virešu pagasti. Iedzīvotāju skaits novadā ir 3958. Apes novads ik gadu augustā aicina uz Apes pilsētas svētkiem. Gaujienas "Anniņās" jūlijā katru gadu rīko komponista Jāzepa Vītola Mūzikas dienas. Maijā Apē notiek populārais motokross "Vaidavas kauss".

Apes vēsturiskais centrs. Mazpilsētai raksturīgā apbūve Pasta ielā - 20. gadsimta sākumā celtās ēkas no vietējā dolomīta, koka un ķieģeļiem, vērojamas arī igauņu tradicionālā stila ēkas. Saglabājies kaltais ielas bruģis (1930. g.). Top jauna luterāņu baznīca.

Adrese: Pasta iela, Ape, Apes novads

Vaidavas dabas taka un Raganu klintis. Taka vijas gar Vaidavas upes gleznainajiem krastiem, sākot no D. Ozoliņa Apes vidusskolas. Informācijas stendi ceļotāju iepazīstina ar Vaidavas ielejas dabu un kultūrvēsturi, kā arī ar laivošanas iespējām pa Vaidavu. Galvenie apskates objekti ir gleznaini smilšakmens atsegumi - Jaunās un Vecās Raganu klintis, Veselības avots, Acu avots. Atpūsties aicina iekārtotās piknika vietas, nojume, šūpoles. Takas kopgarums ir 1,5 km un to izstaigāt var arī vides gida vadībā. Iepriekš sarunājot, iespējams satikt arī pašas "raganiņas" un uzzināt, ko vairāk par raganu apļiem, raganu miltiem, kauliem un slotām.

Adrese: Ape, blakus Pasta ielai 26 - 31
Tālrunis: 22037518

Dzenīšu dižvītols - dižākais balto vītolu (Salix alba) pārstāvis Eiropā. Koks ievērojams ne tikai ar tā stumbra apkārtmēru (8,67 m), bet arī ar zaru vainaga plašumu. Ceļotāji savus novēlējumus vītolam aicināti atstāt īpašā pastkastītē.

Adrese: "Dzenīši", Apes pagasts, Apes novads

Sīkzarotā priede. Ape ir bagāta ar dižiem un savdabīgiem kokiem un viens no tādiem ir Sīkzarotā priede jeb "Vientuļā priede". Tā aug Apes pilsētā, Parka ielas malā starp tīrumiem, un tās vecums tiek lēsts ap 200 gadu. Viss koka vainags veido zaru sabiezinājumu - vējaslotu. Priede sasniegusi tikai četru metru augstumu un, pēc speciālistu domām, uzskatāma par Latvijas mazāko priedīti.

Gaujienas muižas ansamblis un parks veidojies gleznainās Gaujas senlejas krastā. Vairāk kā 20 ēkas uzceltas 19. gadsimta laikā, kad muiža piederēja baronu fon Vulfu dzimtai. Šobrīd pilī atrodas Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskola un Gaujienas skolu un novada vēstures muzejs.

Adrese: "Pilskalni", Gaujienas pagasts, Apes novads
Tālrunis: 64381601, 28386923

Jāzepa Vītola memoriālais muzejs "Anniņas". "Gaujiena - mana paradīze un laimības sala" - aicina iepazīties ar komponista Jāzepa Vītola vasaras atpūtas un darba mītni Gaujienas "Anniņas", kur kopā ar sievu Anniju tika pavadītas jaukākās mūža dienas.

Adrese: "Anniņas", Gaujienas pagasts, Apes novads
Tālrunis: 29247772

Trapenes lapegļu gatve. Ap 1890. gadu, pēc barona Voldemāra Vulfa vēlēšanās, stādītā lapegļu gatve no Bormaņmuižas (Trapene) līdz Līzespastam. Aleja tapusi, lai būtu patīkamāka braukšana, 5 km gara (tā ir viena no garākajām Latvijā) un gatvē aug vairāk nekā 630 lapegles.

Vizlas dabas taka ved gar nelielo Vizlas upīti. Tā sākas pie senā, 1834. gadā, būvētā tiltiņa pār Vizlu, kas ir vecākais dolomīta arkveida tilts Latvijā.

Randatu klintis atrodas pie Randatu mājām, apmēram 1 km augšpus Virešu tilta, Gaujas labajā krastā. Kopējais klinšu augstums sasniedz 15 m (divas terases - 6 un 9 m), platums 64 m, kraujas augstums 26 m. Kopš Daugavas ielejas appludināšanas šī ir Latvijas augstākā dolomīta klints. Klinšu Z daļā atrodas vecas dolomīta raktuves.

Adrese: Vireši, Virešu pagasts, Apes novads
Tālrunis: 20244990