Banner 980x90

Alūksnes novada pašvaldība apņēmusies veikt izmaiņas sociālo pabalstu piešķiršanas kārtībā

Alūksnes novada pašvaldība ir apņēmusies aprīļa domes sēdē veikt drastiskas izmaiņas pašvaldības sociālo pabalstu piešķiršanas kārtībā, lai sāktu izskaust sindromu, ka daļa palīdzības saņēmēju necenšas meklēt darbu, bet tikai pārtiek no pabalstiem, vēsta laikraksts "Alūksnes ziņas".

Martā sociālajos pabalstos Alūksnes novadā izmaksāti 54 746 lati. Jebkādu pabalstu kaut vienu reizi martā saņēmuši 1686 novada iedzīvotāji. Trūcīgās personas statuss bija 2523 personām jeb aptuveni 13 procentiem novada iedzīvotāju. Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu 39 331 lata apmērā saņēma 1348 personas, izmaksātā summa kopš janvāra palielinājusies par 2560 latiem. Dzīvokļa pabalsts martā izmaksāts 216 personām 5684 latu apmērā.

Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa norāda, ka jau tagad sociālajā budžetā ir pārtēriņš - no gadam paredzētā finansējuma iztērēti jau 29 procenti. "Ja turpināsim pabalstus piešķirt kā līdz šim, līdzekļu sociālajā budžetā pietiks līdz 1.novembrim. 2010.gada pirmajā ceturksnī vidēji mēnesī bija 1932 trūcīgās personas, bet šā gada pirmajā ceturksnī – jau 2463 personas, kas ir par 28 procentiem vairāk. Savukārt GMI pabalsta saņēmēju skaits šajā periodā palielinājies par 92 procentiem, bet GMI pabalstā izmaksāto līdzekļu apjoms - par 69 procentiem. Šā gada pirmajā ceturksnī visos pabalstos esam izmaksājuši uz pusi vairāk līdzekļu nekā pērn šajā laika periodā. Sociālajam dienestam daudzos gadījumos ir sasietas rokas, jo valsts tiesību normas paredz, ka pabalsts pienākas un viss!" saka R.Kalniņa.

Kā raksta "Alūksnes ziņas", pašvaldības sociālo pakalpojumu un veselības aprūpes jautājumu komitejas deputāti atzīst – nekavējoties jāveido jauni pašvaldības noteikumi. Pašlaik sociālās palīdzības sistēma Alūksnes novadā ir ļoti laba, bet diemžēl daļa cilvēku to nekaunīgi izmanto un nedomā, kā atrast darbu. Lai izskaustu negodīgumu, viņu dēļ cietīs arī tie, kam godīgi jāsaņem sociālā palīdzība.

Novadā jāveic ļoti rūpīga analīze par katru personu, kas saņem pabalstu. "Alūksnes novada domei vajag nosūtīt Saeimai rakstiski savus priekšlikumus par izmaiņām sociālo pabalstu piešķiršanas kārtībā valstī, pretējā gadījumā pašvaldībai ir grūti noteikt savus ierobežojumus. Ja persona ir mānījusies, sniedzot nepatiesas ziņas par ienākumiem, jānosaka, ka šai personai vairs nekad nepienākas GMI pabalsts. Lai pabalstu saņēmējiem līdzdarbības pasākumus atļauj veikt arī privātuzņēmumos, lai valsts palielina savu maksājamo GMI pabalsta daļu," rosina A.Melders.

R.Kalniņa norāda – vajag pārskatīt kritērijus trūcīgā statusa piešķiršanai. "Piemēram, tagad Alūksnes pašvaldības saistošajos noteikumos paredzēts, ka trūcīgai personai var būt zeme 5000 latu vērtībā, kas Alūksnes novadā vidēji ir 30 hektāru. Salīdzinoši Rēzeknē trūcīgajam var piederēt zeme tikai 2000 latu vērtībā, Jēkabpilī – 1500 latu. Agrāk Alūksnes novadā bija 3000 latu, bet pēc deputātu ierosinājuma to paaugstināja uz 5000 latiem," saka R.Kalniņa. Komitejā vienojās, ka šo kritēriju noteikti mainīs.

Līdz domes aprīļa sēdei deputāti pulcēsies uz vēl vienu sociālās komitejas sēdi, lai apspriestu priekšlikumus, ko virzīs lemšanai domes sēdē, norāda "Alūksnes ziņas".



 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)