Uzņēmēji atzinīgi vērtē valsts obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu
Politiķu paustais priekšlikums ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu ir cerīgs un pareizs, šādu viedokli aģentūras LETA diskusijā par nodokļu izmaiņām pauda uzņēmēji.
Finanšu ministrijas (FM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens stāstīja, ka jau ir panāktas vienošanās par to, ka ir jāatrod risinājums, kā finansēt veselības nozari un efektīvi izlietot veselībai atvēlēto naudu.
"Politiskā diskusija virzās uz to, ka ir jāievieš valsts obligātā veselības apdrošināšana. Ir panākta vienošanās starp Labklājības, Veselības un Finanšu ministrijām, ka jau šogad tiks sāktas diskusijas par daļas no sociālā nodokļa maksājumiem novirzīšanu apdrošināšanai. Ar šīs apdrošināšanas ieviešanu 2017.gadā plānojam lielu ienākumu palielinājumu sociālajā budžetā," norādīja Ašeradens.
Pēc Finanšu ministrijas (FM) parlamentārā sekretāra teiktā, šāda nodokļa ieviešanai ir divi mērķi - nodrošināt naudas plūsmas pieaugumu un ieviest skaidru apdrošināšanas sistēmu. "Ja tagad pacienta veiksmes stāsts ir tikt cauri "ierakumiem", tad jaunā sistēma paredzēs, ka tā vairs nebūs. Svarīgi, ka veselības sistēmā ir kāds, kas aizstāv klienta intereses," uzsvēra Ašeradens.
SIA "KPMG Baltics" vecākā nodokļu konsultante Gunta Kauliņa FM priekšlikumu nodēvēja kā cerīgu. "Iepriekš sistēma izgāzās, jo tā bija attiecināta uz iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kas nav personificēts, līdz ar to bija jāveido jauna sistēma un uzskaite, radot smagnēju un dārgu administratīvo aparātu. Jaunajā sistēmā cilvēks jutīs, ka viņš kaut ko saņem pretī. Tagad ir tā, ka mēs maksājam vai nemaksājam, bet, ja netrāpām pareizajā rindā vai pusgadā, pretī neko nesaņemam," norādīja nodokļu konsultante.
Arī SIA "Philip Morris Latvia" korporatīvo attiecību vadītājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvis Juris Stinka atzina, ka ideja par valsts obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu ir pareiza. "Tie nodokļi vai maksājumi, kurus iedzīvotājs redz, par ko tie tiek veikti, ir labprātāk akceptējami. Tikai žēl laika, kas līdz šim tika ieguldīts neskaitāmajās koncepcijās un variantos," piebilda Stinka.
Savukārt Latvijas Bankas ekonomiste Baiba Traidase sacīja, ka iedzīvotājiem pie jaunā nodokļa būs jāpierod. "Tam ir jānogulsnējas cilvēku prātos. Tāpat arī ēnu ekonomika samazinās ne tikai tāpēc, ka ir "pātagas un burkāna" princips, bet arī tāpēc, ka mainās cilvēku apziņa," teica Traidase.
Šā gada jūlijā valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīts Veselības ministrijas (VM) sagatavotais Ministru kabineta rīkojuma projekts, kas paredz atzīt par spēku zaudējušu 2013.gadā valdības apstiprināto koncepcijas projektu par veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli, aģentūru LETA informēja VM pārstāvis Oskars Šneiders.
Koncepcija paredzēja ieviest obligāto veselības apdrošināšanas kārtību. Ņemot vērā, ka koncepcijā iekļautie risinājumi tika ietverti likumu projektos, kurus nevirzīja izskatīšanai 12.Saeimā, kā arī valdības rīcības plānā nav virzīts uzdevums ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu, nepieciešams koncepcijas projektu par veselības aprūpes finansēšanas modeli atzīt par spēku zaudējušu, jo tas nav realizējams.
Šonedēļ valdības sēdē Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) paziņoja, ka 2017.gada budžeta prioritāte varētu būt veselība.
Straujuma stāstīja, ka FM sāks diskusijas par vidēja termiņa nodokļu sistēmu, kā arī kopā ar VM tiks rasts risinājums valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanai.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) informēja, ka Veselības un Finanšu ministrijas risinās jautājumu par valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu un šogad tiks veikta sagatavošanās, lai šo sistēmu padarītu iespējamu.
Uz sarakstu