Banner 980x90

Mazie tirgotāji vēlas vienkāršotu kārtību akcīzes preču nodokļa pārrēķinā

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Mazie tirgotāji un ēdinātāji, kuriem reizi pusgadā jāveic ārkārtas inventarizācija, uzskaitot neizpārdoto cigarešu daudzumu, saskaitot alkohola pudeles un izmērot jau atvērto dzērienu atlikumu, lai pārrēķinātu nodokli akcīzes precēm pēc jaunām likmēm un starpību pēc tam iemaksātu Valsts kasē, vēlas vienkāršotāku kārtību šīm procedūrām, norāda Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs.

LTA uzskata, ka šādas kārtības vienkāršošanai jābūt ēnu ekonomikas plāna un mazās uzņēmējdarbības atbalsta programmas sastāvdaļai.

Danusēvičs stāsta, ka ārkārtas inventarizācijas veikšanai, kas notiek aptuveni reizi pusgadā, mazumtirgotājiem un ēdinātājiem jāpatērē daudz laika, viņaprāt, nevajadzīgu un birokrātisku prasību izpildei. Šis neproduktīvais darbs parasti jāveic laikā, kad ir Jaungada svētki vai Līgo atskaņas.

Mazumtirgotājiem sakarā ar akcīzes nodokli Valsts kasē nauda jāpārskaita uz pieciem atsevišķiem kontiem, par katru maksājot arī komisijas naudu bankai. Birokrātiskās prasības aptver gandrīz visus pārtikas tirgotājus valstī, neatkarīgi no to atrašanās vietas un lieluma. It sevišķi to izjūt mazajos uzņēmumos, kur inventarizācijas veikšanai jāatrauj personāls no tiešajiem darba pienākumiem, neskaitot degvielas mazumtirgotājus. 2016.gada pavasarī Latvijā reģistrēti 4204 alkoholisko dzērienu un 2396 tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecības licenču turētāji, atzīmē LTA prezidents.

"Situācijā, kad valstī trūkst darbaspēka un valdībai rūp darba ražīgums, mazumtirdzniecībā strādājošie inventarizācijas laikā jānodarbina pastiprināti, turklāt veicot neražīgas lietas - pārskaitot pudeles un pārmērot dzērienu daudzumu. Pēc LTA uzskatiem, mūsu valstī, tāpat kā Eiropā un citur pasaulē, nebūtu jāpiemaksā par preci, kas jau atrodas mazumtirdzniecībā - tirgotājs ir norēķinājies par to un nebūtu vēlreiz jāpiemaksā. Nodokļa pārrēķinu visā pārējā Eiropā veic pie ražotāja vai izplatītāja. Taču LTA atkārtoti "saduras ar Finanšu ministrijas (FM) ierēdņu vienvirziena aritmētisko domāšanu"," norāda Danusēvičs.

Savukārt FM esot norādījusi LTA, ka "prasība pie akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanas komersantiem veikt akcīzes preču, tostarp alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu, inventarizāciju un nomaksāt valsts budžetā aprēķināto akcīzes nodokļa starpību starp jauno likmi un iepriekšējo likmi tika ieviesta ar mērķi nodrošināt vienmērīgu nodokļu plūsmu valsts budžetā un neļaut mazumtirgotājiem veikt akcīzes preču uzkrājumus pirms akcīzes nodokļa paaugstināšanas", informē LTA prezidents.

Pēc LTA ieskatiem, tas ir papildu nodoklis, ko iekasē no tirgotāja par preci, ko nav paspēts pārdot. "Ja FM nepiekrīt loģiskam risinājumam, tad LTA ierosina, ka par preču nosūtīšanas veikaliem izlīdzinātu ritmiskumu pa mēnešiem rūpētos paši vairumtirgotāji, kuri arī nepieļautu krasu apjoma kāpinājumu neilgi pirms akcīzes nodokļa likmes maiņas attiecīgajai preču grupai," uzsver Danusēvičs.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)