Banner 980x90

Eksperti: Latvijas bizness piemērojas nemierīgajai pasaulei

Foto: Ieva Čīka/ LETA
Foto: Ieva Čīka/ LETA

Latvijas bizness ir atradis veidus, kā piemēroties nemierīgajai situācijai pasaulē, tādēļ 2014.gada rezultāti ir vērtējami kā "pozitīvā nulle", secinājuši konferences "Biznesa stratēģija 2016" eksperti.

Eksperti apkopojuši, viņuprāt, galvenos pēdējā gada notikumus, kas veidojuši Latvijas uzņēmējdarbības vidi un, visticamāk, ietekmēs arī turpmākās stratēģijas.

"Gatavojot jauno "Latvijas biznesa gada pārskatu 2015" un apkopojot uzņēmumu finanšu datus, secinājām, ka, salīdzinot ar 2013.gadu, pēc apgrozījuma un rentabilitātes uzņēmējdarbībā ir vērojama pozitīvā nulle, proti, rezultāti kopumā ir vērtējami kā pietiekami labi," atzīst "firmas.lv" vadītājs Juris Rožkalns.

Pēc ekspertu domām, tam ir vairāki iemesli, taču lielākoties izjūtam ģeopolitiskās nestabilitātes sekas. Savstarpēji Krievijas un Eiropas Savienības sankciju kari, militārās krīzes Ukrainā, Sīrijā, Islāma valsts zvērības, bēgļu plūsmas, finanšu krīze Grieķijā, populisms Eiropas politikā un iespējamā Lielbritānijas aiziešana no ES – jādomā, ikviens varētu turpināt saukt notikumus citās pasaules valstīs, kuri visai tieši ietekmē dzīvi Latvijā.

"Daļa uzņēmumu dažādās tautsaimniecības nozarēs ir veiksmīgi tikuši galā ar Krievijas embargo radītajām problēmām un iedzīvotāju pirktspējas kritumu – tie ir piemērojušies jaunajiem ekonomiskajiem nosacījumiem, kā arī pārorientējušies eksportam uz citiem tirgiem," secina "Pohjola bank" filiāles Latvijā vadītājs Elmārs Prikšāns.

Par izaicinājumiem un globālajām tendencēm, kas šobrīd būtiski ietekmē Latvijas biznesa vidi, ietekmīgi finanšu un biznesa profesionāļi spriedīs arī vērienīgajā konferencē "Biznesa stratēģija 2016", kas notiks 25.novembrī. Plānots, ka pasākumā pulcēsies vairāk nekā 200 Latvijas uzņēmumu vadītāji un augstākais menedžments.

Prikšāns kā vēl vienu pozitīvu apstākli min faktu, ka pēdējā gadā bankas ir aktivizējušas kreditēšanu. Līdz ar to ir uzlabojusies kredītu pieejamība uzņēmumiem, it īpaši lieliem un stabiliem. Aizdevumu procentu likmes ir zemas, un tām vajadzētu veicināt pieprasījumu pēc finansējuma. Taču strauja kreditēšanas palielināšanās vismaz pagaidām nav vērojama, tostarp ģeopolitiskās nestabilitātes dēļ.

"Firmas.lv" apkopotā informācija liecina, ka aptuveni pusi no visiem uzņēmumu nomaksātajiem nodokļiem, samaksā bizness, kurā dominē ārvalstu kapitāls. Šo uzņēmumu īpatsvars ir neliels, taču pienesums budžetam - ievērojams.

Latvijai arvien vairāk līdzekļu ir jānovirza drošības un starptautiskajiem mērķiem un kļūst aizvien mazāk līdzekļu iekšējā patēriņa vajadzībām. Ir jūtama arī emigrācijas izraisītā ekonomikas samazināšanās, kuras dēļ nodokļu ieņēmumi ir nepietiekami valsts vajadzību segšanai un neizbēgami noved pie valdības centieniem palielināt budžeta ieņēmumus, mainot nodokļu politiku.

"Visu šo procesu rezultātā gan starptautiskā, gan iekšējā biznesa vide ir ļoti mainīga, un jebkuram uzņēmējam jābūt ļoti informētam, elastīgam un gatavam ātri reaģēt uz jebkurām pārmaiņām," uzskata nacionālās informācijas aģentūras LETA izpilddirektore Una Klapkalne.

Trešdien, 25.novembrī no plkst.9.00 līdz 18.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Gaismas pilī) pirmo reizi norisināsies konference "Biznesa stratēģija 2016". Tajā globālos procesu ietekmi uz biznesa vidi apspriedīs "PricewaterhouseCoopers" pārstāvis Stephan Oldfield (Lielbritānija), "Pohjola, OP Financial Group" vecākais ekonomists Timo Hirvonen (Somija), "Oxford Group" valdes priekšsēdētājs un "Oxford Leadership" partneris Kim Møller (Dānija) un tehnoloģiju evaņģēlists Fabian Kienle (Vācija).

Konferencē tiks prezentēti "Latvijas biznesa gada pārskats 2015" dati, ar to saistītie pētījumi, secinājumi par aizvadītajiem trīs gadiem un šā gada tendencēm. Analīzei izmantoti 21 200 uzņēmumu dati, kuru apgrozījums pērn bijis lielāks par 145 tūkstošiem eiro un tie ir 97% no visas gada pārskatos norādītās apgrozījumu summas. Pavisam ir iesniegti aptuveni 120 tūkstoši gada pārskatu.

Tāpat tiks analizēta pasaules makroekonomisko svārstību ietekme uz Baltijas reģionu, kā arī plašāk apskatīti Latvijas uzņēmumu attīstības kritiskie aspekti, proti, demogrāfija, izglītība un migrācija. Par to diskutēs Latvijā atzīti ekonomisko procesu vērtētāji, tostarp Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā pārstāvis Mortens Hansens, "Prudentia" partneris Ģirts Rungainis, LTRK prezidents Aigars Rostvoskis, kā arī LMT vadītājs Juris Binde un "Spilva" valdes locekle Lolita Bemhena.

Konferenci "Biznesa stratēģija 2016" organizē "BIG event" sadarbībā ar "Pohjola" un Nacionālo informācijas aģentūru LETA. Atbalsta: LNK, Firmas.lv, žurnāls "Kapitāls" un "Prike". 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)