18. novembris – Latvijas Republikas proklamēšanas diena

Šogad apritēs jau 103. gadadiena, kopš Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas; kopš tās vēsturiskās dienas, kad tika pasludināts, ka Latvija ir patstāvīga, neatkarīga un demokrātiska republika. 1918. gada 18. novembra pēcpusdienā mūsdienu Latvijas Nacionālajā teātrī tika proklamēta neatkarīga Latvijas valsts, kā arī darbu vienlaikus uzsāka Kārļa Ulmaņa vadīta Latvijas Pagaidu valdība.

Vēsture

Domu par nepieciešamību Latvijai atdalīties no Krievijas Impērijas un kļūt par patstāvīgu valsti pirmoreiz publiski izteicis Miķelis Valters 1903. gadā Šveicē iznākošajā žurnālā “Proletārietis”. Pirmie ideju par Latvijas neatkarību vairākus gadus vēlāk, proti, 1917. gada vidū sāka popularizēt Latviešu nacionāldemokrātu partijas pārstāvji Maskavā, tai skaitā partijas izdotais laikraksts “Dzimtenes Atbalss”.

Rīgai krītot Vācijas armijas rokās, kā arī reaģējot uz citām ģeopolitiskām problēmām, tika izveidotas jaunas politiskās organizācijas (Demokrātiskajā bloks (DB) Rīgā un Latviešu pagaidu nacionālā padome (LPNP) Valkā), kuras vispirms uzsāka cīņu par Latvijas autonomiju, bet pēc tam – par tās neatkarību.

Līdz ar I Pasaules kara noslēgumu 1918. gada 11. novembrī aktuāls kļuva arī jautājums par tūlītēju Latvijas neatkarības pasludināšanu, kas ļautu uzsākt varas pārņemšanu no Vācijas okupācijas iestādēm un aktīvi meklēt ārvalstu palīdzību Latvijas atjaunošanai.

1918. gada 17. novembra vakarā tika izveidota Latvijas Tautas padome, kā arī pieņemti būtiskākie lēmumi, kas attiecās uz Latvijas Republikas dibināšanu. Tika nolemts sarīkot sevišķu svinīgo sēdi nākamajā dienā, lai publiski deklarētu suverēnās varas pārņemšanu Latvijā.

Latvijas Republikas proklamēšanas diena

1918. gada 18. novembrī Latvijas Tautas padome Rīgas pilsētas 2. teātra (mūsdienu Latvijas Nacionālā teātra) ēkā svinīgi paziņoja, ka suverēnā valsts vara Latvijā ir pārgājusi tās rokās un griezās pie Latvijas pilsoņiem ar uzsaukumu, kurā pasludināja, ka Latvija ir patstāvīga, neatkarīga un demokrātiska republika un to vada Latvijas Pagaidu valdība. Uz Latvijas Republikas proklamēšanas svinīgo aktu bija aicināti 1200 viesi, un teātra telpas jau labu laiku pirms lielā notikuma bija pārpildītas. Par valsts proklamēšanu plaši raksti tika publicēti visās nozīmīgākajās Latvijas avīzes. Daudzviet Rīgā jau 18. novembrī plīvoja sarkanbaltsarkanie karogi.

Gadu vēlāk, Bermontiādes laikā 1919. gada 18. novembrī notika Latvijas valsts pasludināšanas pirmās gadadienas svinēšana. Pēc Latvijas brīvības cīņu beigām par tradīciju visā Latvijā veidojās gājieni uz brāļu kapiem. 1920. gada 21. janvārī Latvijas Tautas Padomes sēdē pieņemtais “Likums par valdības un pašvaldības iestādēs svinamām dienām” noteica 18. novembri par Valsts svētku dienu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu